Tak, tak, to jest właśnie pytanie – gdzie w Słupsku w połowie ubiegłego wieku jadano najsmaczniejsze lody? – zabrzmiało na spotkaniu wolontariuszy Caritas z uchodźcami z Ukrainy.
Ale to było później. Najpierw odbyła się premiera spektaklu „Czerwony Capturek” w języku polskim w wykonaniu amatorskiego teatru lalek złożonego z obcokrajowców. Spektakl wpisuje się w szeroko zakrojony program promocji nauki języka polskiego wśród emigrantów z Ukrainy, Białorusi i innych krajów. Program został opracowany i wdrożony wspólnie z członkami Międzynarodowego Klubu Użytecznego Wypoczynku.
Oprócz języka studiowana jest historia i kultura Polski. W planach są ciekawe wycieczki połączone ze zwiedzaniem historycznych miejsc Słupska i okolic. Równolegle został zorganizowany i trwa już konkurs fotograficzny „Urok Jesieni Słupska”. W jury zasiadali przedstawiciele Caritas, polski artysta Grzegorz Bożek, szefowie Międzynarodowego Klubu Użytecznego Wypoczynku Ksenia Mazurenko i Aleksander Bolodurin.
Wróćmy jednak do pytania o najsmaczniejsze lody w Słupsku. Po spektaklu odbyła się ceremonia podwieczorku, podczas której wolontariusze Caritas Zosia Parzychowska, Ania Drus, Ewelina Sołowińska i Krzysztof Sołowiński podzieliły się wspomnieniami z wydarzeń, które miały miejsce bezpośrednio po II wojnie światowej, a następnie w latach 60. i 70. XX w. ostatni wiek. Wspomnienia te wyraźnie ukazują historię odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych. Przywrócenie nie tylko budynków i budowli, ale normalnego, spokojnego życia, w którym ludzie pracują, tworzą i kochają, rodzą i wychowują dzieci. Wszystko to wpisuje się w doświadczenia emigrantów, którzy zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę, swój kraj.
Ciepłego wieczoru wspomnień nie zepsuła degustacja pizzy przygotowanej w pierwszej polskiej pizzerii. Mieliśmy szczęście, że pojawiła się w Słupsku. Od pierwszego dnia otwarcia w 1974 roku pizzeria nie przestała działać.
No dobrze, a co z lodami? Wszyscy z radością usłyszeli historię o „Zielonej Budce”, która stała obok kina Millenium. To właśnie tam sprzedawano wówczas najsmaczniejsze lody w Słupsku. Niestety nie zachowała się ani Zielona Budka, ani kino Millenium. Ale nieopisany urok tego pięknego miasta, które dało schronienie wielu tysiącom uchodźców z Ukrainy, został zachowany.
Obraz św. Jana Pawla II w naszym kościele
14.06.2015
W niedzielę, 21 czerwca 2015 r. o godz. 8,30 w Słupsku w kościele Mariackim, zostanie odprawiona przez Ks. Bpa Edwarda DAJCZAKA uroczysta Msza św. w int. Mieszkańców Miasta Słupska. Podczas Mszy św. zostanie wprowadzony do kościoła obraz Św. Jana Pawła II usunięty z gabinetu prezydenta naszego miasta.
V słupski Marsz dla Życia
14.06.2015
W dniu dzisiejszym (14 czerwca) po raz piąty obędzie się w Słupsku MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY. Marsz wyruszy o godz. 14.30 spod kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego i przejdzie w radosnym orszaku do kościoła pw. Najśw. Serca Jezusowego. Marsz dla życia poprzedzi Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Maksymiliana o godz. 13.00. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym radosnym wydarzeniu.
Tydzień z bł. Karoliną
20.05.2015
Błogosławiona Karolina Kózka to młoda dziewczyna która oddała życie w obronie swojej czystości .W związku z peregrynacją relikwii bł. Karoliny w naszej diecezji Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży pragnie zaprosić wszystkich na:TYDZIEŃ Z KAROLINĄ
Zapraszamy do wzięcia udziału w XXII pieszej pielgrzymce ze Słupska na Górę Chełmską w Koszalinie. Pielgrzymka odbywa się w dniach 1 - 3 maja. Koszt – 35 zł. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w wtorek, 28 kwietnia, po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele mariackim w Słupsku.