Parafia Rzymskokatolicka
p.w. NMP Królowej Różańca Świętego
w Słupsku
ul. Dominikańska 1
76-200 Słupsk
tel. 59 842 46 75
Parafia Rzymskokatolicka p.w. NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku

Wieczór wspomnień słupczan: Gdzie były najlepsze lody?

Tak, tak, to jest właśnie pytanie – gdzie w Słupsku w połowie ubiegłego wieku jadano najsmaczniejsze lody? – zabrzmiało na spotkaniu wolontariuszy Caritas z uchodźcami z Ukrainy.

Ale to było później. Najpierw odbyła się premiera spektaklu „Czerwony Capturek” w języku polskim w wykonaniu amatorskiego teatru lalek złożonego z obcokrajowców. Spektakl wpisuje się w szeroko zakrojony program promocji nauki języka polskiego wśród emigrantów z Ukrainy, Białorusi i innych krajów. Program został opracowany i wdrożony wspólnie z członkami Międzynarodowego Klubu Użytecznego Wypoczynku.

Oprócz języka studiowana jest historia i kultura Polski. W planach są ciekawe wycieczki połączone ze zwiedzaniem historycznych miejsc Słupska i okolic. Równolegle został zorganizowany i trwa już konkurs fotograficzny „Urok Jesieni Słupska”. W jury zasiadali przedstawiciele Caritas, polski artysta Grzegorz Bożek, szefowie Międzynarodowego Klubu Użytecznego Wypoczynku Ksenia Mazurenko i Aleksander Bolodurin.

Wróćmy jednak do pytania o najsmaczniejsze lody w Słupsku. Po spektaklu odbyła się ceremonia podwieczorku, podczas której wolontariusze Caritas Zosia Parzychowska, Ania Drus, Ewelina Sołowińska i Krzysztof Sołowiński podzieliły się wspomnieniami z wydarzeń, które miały miejsce bezpośrednio po II wojnie światowej, a następnie w latach 60. i 70. XX w. ostatni wiek. Wspomnienia te wyraźnie ukazują historię odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych. Przywrócenie nie tylko budynków i budowli, ale normalnego, spokojnego życia, w którym ludzie pracują, tworzą i kochają, rodzą i wychowują dzieci. Wszystko to wpisuje się w doświadczenia emigrantów, którzy zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę, swój kraj.

Ciepłego wieczoru wspomnień nie zepsuła degustacja pizzy przygotowanej w pierwszej polskiej pizzerii. Mieliśmy szczęście, że pojawiła się w Słupsku. Od pierwszego dnia otwarcia w 1974 roku pizzeria nie przestała działać.

No dobrze, a co z lodami? Wszyscy z radością usłyszeli historię o „Zielonej Budce”, która stała obok kina Millenium. To właśnie tam sprzedawano wówczas najsmaczniejsze lody w Słupsku. Niestety nie zachowała się ani Zielona Budka, ani kino Millenium. Ale nieopisany urok tego pięknego miasta, które dało schronienie wielu tysiącom uchodźców z Ukrainy, został zachowany.

Copyright © Parafia Rzymskokatolicka p.w. NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku
Wykonanie: strony internetowe słupsk