Znaczenie Chrztu Świętego
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania, Chrzest jest sakramentem odrodzenia.
Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga... Nazywamy go darem, łaską, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze. Darem – ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą; łaską – ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili; chrztem – ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie; namaszczeniem – ponieważ jest święty i królewski (a królów się namaszcza); oświeceniem – ponieważ jest jaśniejącym światłem; szatą – ponieważ zakrywa nasz wstyd; obmyciem – ponieważ oczyszcza; pieczęcią – ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga.
Apostołowie i ich współpracownicy udzielają chrztu każdemu, kto wierzy w Jezusa: Żydom bojącym się Boga i poganom. Chrzest zawsze wiąże się z wiarą: „Uwierz w Pana Jezusa, a zbawisz siebie i swój dom”.
Zdolny do przyjęcia chrztu jest każdy człowiek jeszcze nie ochrzczony.
Celem przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego należy w odpowiednio wcześniejszym terminie zgłosić się do kancelarii parafialnej. Chrzest w naszej parafii udzielany jest podczas Mszy Świętej w II niedzielę miesiąca o godz. 1300 oraz w IV sobotę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 1800.
Niezbędne dokumenty:
- Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
- Dane nt. rodziców (dokument tożsamości, informacja o zawartym sakramencie małżeństwa)
- Zaświadczenie z parafii zamieszkania chrzestnych o dopuszczeniu ich do godności rodzica chrzestnego
Chrzestni (warunki wynikające z Kodeksu Prawa Kanonicznego):
- Ukończony szesnasty rok życia
- Czynne życie religijne (jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą)
- Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej
- Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest
Przygotowanie do chrztu:
Zarówno rodzice, jak i chrzestni zobowiązani są do udziału w katechezie przygotowującej ich do pełnienia roli wychowawcy swojego dziecka w wierze, a także godności rodzica chrzestnego.
Spotkanie to ma miejsce w ostatni piątek (przed dniem planowanego chrztu) w kościele parafialnym po wieczornej Mszy Świętej, tj. ok. godz. 1845